158- Şehit Süleyman CAN Okul Faaliyeti (28.11.2019)

158- Şehit Süleyman CAN Okul Faaliyeti (28.11.2019)

HABER TARİHİ:
649 Kişi okudu

19 Kasım 2008 tarihinde Ağrı'da Tabur Komutanı olarak görev yaparken, PKK terör örgütü ile girdiği çatışmada şehit olan devre arkadaşımız Jandarma Binbaşı Süleyman CAN'ı, 23 Kasım 2019 tarihinde Ankara Cebeci Askeri Şehitliğinde kabri başında anmıştık.

Geçen sene Kubilay İlkokulunda Şehit Süleyman CAN Yaratıcı Fikirler Sınıfı ve Şehit Süleyman CAN Kütüphanesi açılmıştır. 

Bugün de şehidimizin mezun olduğu İzmir Menemen Kubilay İlkokulunda bir anma töreni düzenledik. Törene şehidimizim kardeşi Engin CAN, öğretmenler, veliler, öğrenciler ve Dernek Üyelerimiz katıldılar.

Dernek Başkanı Av. Kemal AKSOY tarafından yapılan konuşmada öğrencilere ve velilere şehidimiz hakkında bilgi verildi ve okumanın önemini belirtildi. 

Müteakiben geçtiğimiz yıl Şehit Süleyman Can Kütüphanesinden faydalanarak en çok kitap okuyan 5 öğrenciye başarı plaketi ve "Çocuklar İçin NUTUK" kitabı verildi. Plaket için TIKLAYINIZ     

Geçtiğimiz öğretim yılında Kubilay İlkokulunun isminden esinlenen RoboKubio ve şehidimizin soyadına ithafen RoboCAN isimli iki Kodlama Takımı oluşturulmuştur. Kodlama takımları, öğretmenleri ve takım koçları H. Onur BEŞER tarafından altı ay süre ile kodlama eğitimi almışlardır. Takımlar, 20 Nisan 2019 tarihinde Özel SEV Okulları tarafından düzenlenen ROBOTOUCH isimli Kodlama Yarışmasına katılmışlardır. Yarışmaya katılan tek devlet okulu olarak, bu iki takım Grup Birinciliği ve Grup İkinciliği derecelerini elde etmişlerdir. Bugünkü törende takım koçu öğretmen H. Onur BEŞER'e ve bu yarışmaya katılan 7 öğrenciye Başarı Plaketi ve "Çocuklar İçin NUTUK" kitabı verilmiştir. Öğretmene verilen plaket için TIKLAYINIZ   Öğrencilere verilen plaket için TIKLAYINIZ

Kodlama sınıfı için alınan iki adet WEDO 2.0 Kodlama Seti Okul Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

Okul Kütüphanesine 10 adet "Çocuklar İçin NUTUK"  kitabı hediye edilmiştir. Kitabı görmek için TIKLAYINIZ 

Kubilay İlkokulu Müdürlüğü tarafından Okula yapılan katkılar için Derneğimize bir teşekkür plaketi verilmiştir. Plaket için TIKLAYINIZ 

Daha sonra hep birlikte Şehit Süleyman CAN Yaratıcı Fikirler Sınıfı gezilmiş, burada öğrenciler tarafından hazırlanan kodlama gösterileri izlenmiştir. Öğrencilerin heyecanları, hazırladıkları kodlama gösterileri  ve sorun çözme becerileri katılımcılar üzerinde çok olumlu bir etki uyandırmıştır.

Müteakiben öğretmen Candan KİLBUL tarafından katılımcılara Şehit Süleyman CAN Yaratıcı Fikirler Sınıfının kurulmasıyla birlikte okulda başlatılan STEM Faaliyetleri (Science, Technology, Engineering ve Math - Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) hakkında bilgi verilmiştir. Kodlama eğitiminin; öğrencilerin analitik düşünme, takım olarak çalışma, sorunları tespit etme ve kısa zamanda çözme yeteneklerini artırmaya büyük katkı yaptığı vurgulanmıştır. 

Şehit Süleyman CAN Yaratıcı Fikirler Sınıfı'nın bir kasaba ilkokulunda yarattığı büyük değişim ve öğrencilerde varolan potansiyeli açığa çıkarmadaki başarısı hepimizi çok memnun etmiştir. 

Bu güzel faaliyetin planlanmasında emek sarf eden Yönetim Kurulu üyelerimiz Özkan İMAL ve İrfan SEZGİN'e, bizimle yakın işbirliği yapan Kubilay İlkokulu Yönetimi ve öğretmenlerine ve faaliyete katılan devre arkadaşlarımıza, özellikle rahatsız olduğu halde faaliyete katılarak bizi yalnız bırakmayan Bahadır KARAKAŞ arkadaşımıza çok teşekkür ederiz. 

Şehidimizin adı bu güzel eserlerde sonsuza dek yaşayacaktır.

Ruhu Şâd, Mekanı Cennet Olsun.

Fotoğraflar için TIKLAYINIZ 



ÜYE GİRİŞİ