109- Nerede Olduğumuz Önemli Değil.  ASLA UNUTMAYIZ (18.03.2019)

109- Nerede Olduğumuz Önemli Değil. ASLA UNUTMAYIZ (18.03.2019)

HABER TARİHİ:
1242 Kişi okudu

NEREDE OLDUĞUMUZ ÖNEMLİ DEĞİL, ASLA UNUTMAYIZ (P. Kd. Alb. Mustafa Özgür TÜTEN)

Devre arkadaşımız ve Dernek üyemiz, Kahire Askeri Ataşesi P. Kd. Alb. Özgür TÜTEN'in, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104. yılı dolayısıyla, Mısır'ın başkenti Kahire'deki Türk Şehitliğinde düzenlenen törende yapmış olduğu konuşmaya, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Arkadaşımızı bu anlamlı konuşmasından ötürü kutluyor, bu vatanın bekası için Kahire'de yatan şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

RUHLARI ŞÂD OLSUN. 

TÖRENLE İLGİLİ BASINDAN ALINTI: 

"Mısır'ın başkenti Kahire'deki Türk Şehitliğinde düzenlenen törene Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzarı Mustafa Kemalettin Eruygur, Askeri Ataşe Albay Mustafa Özgür Tüten, Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kahire Koordinatörü Muhammed Akçay, Ticaret Müşaviri Mehmet Güneş'in yanı sıra El-Ezher Üniversitesi'nde eğitim gören Türk öğrenciler ile diğer vatandaşlar katıldı. 

Şehitlerin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Türkiye'nin Kahire Maslahatgüzarı Eruygur bir konuşma yaptı. 

Kahire Türk Şehitliğindeki askerlerin 1915-1918 yıllarında büyük bir bölümü Filistin Cephesinde olmak üzere, İngilizler tarafından esir alındıktan sonra Mısır'daki esir kampları ve hastanelerde hayatlarını kaybedenler olduğunu anlatan Eruygur, şehitliğin aralarında generallerin de bulunduğu 4 bin 500 Türk askerinin ebedi istirahat mekanı olduğunu söyledi.

Eruygur konuşmasında, Çanakkale savaşları ve kazanılan zaferlerin kısa bir süre sonra Kurtuluş Savaşı'na ve Türk milletinin bağımsızlık ve iradesine ön ayak olduğunu kaydetti.

Törende konuşan Türkiye'nin Kahire Askeri Ataşesi Albay Tüten de Çanakkale Zaferi'nin etkileri ve sonuçları itibariyle tarihin akışını değiştirdiğini, Birinci Dünya Savaşı'nın beklenenden daha fazla uzadığını ve birçok ülkede siyasi değişimlere sebep olduğunu anlattı.

Tüten, şunları kaydetti: 

Bugün daha ziyade zaferin asıl kahramanından; Türk askerinden bahsetmek isterim. O asker ki milletin bağrından çıkmıştır. O asker ki ne zaman vatanına bir tehdit olsa işini, memleketini, ailesini, yavuklusunu, çocuğunu kısaca tüm hayatını ve geleceğini bir kalemde geride bırakarak silahına davranmıştır. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan ve millet yolunda ömrünü harcayan herkesi minnet ve şükran ile yad ediyor, tüm aziz şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz. Bizlere haklarını helal etsinler." ÜYE GİRİŞİ