62- ÖĞRENCİ BURSU (05.10.2018)

62- ÖĞRENCİ BURSU (05.10.2018)

HABER TARİHİ:
893 Kişi okudu

Yönetim Kurulumuz, üyelerimizden de gelen talepler doğrultusunda 2018-2019 ders yılından itibaren Öğrenci Bursu faaliyetine başlama kararı almıştır.

Derneğimizi bu kararı almaya yönlendiren ana düşünce; bir takım örgüt veya gruplar kendi düşüncelerine mensup öğrencilere her türlü imkânı sunarken, başarılı ama herhangi bir ideolojik örgüt mensubu olmayan, özellikle de yurtsever gençlerin kendi yağlarında kavrulmaya çalışması olmuştur. Maalesef bu öğrenciler ders çalışmaları veya dinlenmeleri gereken zamanlarda beden işçiliği yaparak hayata tutunmaya çalışmaktadırlar. Geleceğimizin teminatı olan bu çocuklara elimizden geldiğince yardımcı olmak, devletin olduğu kadar biz sivil toplumun da en başta gelen görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle faaliyetlere başlanmış, esasların belirlenmesi maksadıya "Öğrenci Burs Yönergesi" hazırlanarak  yürürlüğe sokulmuş, üç kişilik bir Burs Komisyonu oluşturulmuş ve Burs Başvuru Formu hazırlanmıştır.

Üyelerimiz ve takipçilerimize Ağustos ayı içerisinde konu hakkında duyuru yapılmış, burs verme şartları hakkında bilgi verilmiştir. Burs Başvuru Formu internet sitesinde yayınlanarak bursiyer adaylarına da duyuru yapılmıştır.

Üyelerimizin ve takipçilerimizin değerli katkıları ve dernek bütçesinden de iki öğrencilik burs katkısı sağlanarak, toplamda 64.800,00 TL. tutarında bir Burs Fonu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu fonla 27 öğrenci 10 ay süre ile ayda 240 TL. tutarında burs alabilecektir. Burs tutarı tespit edilirken Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğünün bir aylık ortalama yurt bedeli esas alınmıştır. Böylece öğrencinin yurt parasını ödemekle en temel  barınma ve beslenme ihtiyacı giderilmiş olacaktır. 

Toplam 70 öğrenci burs almak için başvuru yapmıştır.  Burs Komisyonu bu başvuruları değerlendirmiş, sonuçları Yönetim Kuruluna sunmuştur. Dernek Yönetim Kurulu da kendi değerlendirmesini yaparak, 04/10/2018 tarih ve 2018/42 sayılı kararı ile 27 öğrencinin isimlerini tespit etmiştir. İnternet Sitemizin DUYURULAR bölümünde Burs Sonuçları duyurulmuş, öğrencilerin kendilerine de kısa mesaj atılarak bilgi verilmiştir. 

Her bursa devremizin bir şehidinin adının verilmesi kararlaştırılmıştır. Böylelikle, bir yandan aydınlık nesiller yetişmesine imkanımız ölçüsünde katkı sağlanırken, bir yandan da kendilerine çok şey borçlu olduğumuz şehit devre arkadaşlarımızın aziz hatıralarının yaşatılması ve gençlerimize tanıtılması amaçlanmıştır. 

Öğrencilerimizin; şehitlerimizin uğrunda hayatını feda ettiği yüce değerleri her hal ve şartta koruyup yaşatacaklarını, ülkemizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün her zaman fikri takipçisi olacaklarını, kendilerine rehber olarak daima aklı ve bilimi alacaklarını, ülkemize ve insanımıza faydalı olmak için çok çalışacaklarını, yasa dışı hiçbir oluşum içerisine girmeyeceklerini, ileride yeterli imkânlara ulaştıklarında kendilerinden sonra gelen arkadaşlarına da yardımcı olacaklarını umuyor ve bekliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, “Burs Fonu”na katkıda bulunan üyelerimize ve takipçilerimize çok teşekkür eder, öğrencilerimize başarılı ve sağlıklı bir öğretim yılı dileriz.  

BURS SONUÇ DUYURUSUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZÜYE GİRİŞİ